Počet výsledků: 9

Otevřít filtraci

Elektronický záznam o očkování neboli eOčkování je součástí systému eRecept. Jedná se o elektronickou evidenci záznamů o provedeném očkování. Díky eOčkování mají pacienti přehled o svém očkování na jednom místě a v elektronické podobě. Viz také očkování, elektronické zdravotnictví.

Mimořádné očkování je očkování fyzických osob k prevenci infekcí v mimořádných situacích. Konkrétním příkladem je očkování proti žloutence typu A po povodních. Viz také očkování.

Zvláštní očkování je očkování povinné u konkrétních skupin osob, například u základních složek integrovaného záchranného systému. Vyhláška MZ ČR č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem přesně stanovuje, které skupiny osob mají být očkovány proti žloutence typu A, žloutence typu B, vzteklině a spalničkám. Viz také očkování.

Očkování neboli vakcinace je postup, který vede k vytvoření imunity vůči infekčním onemocněním. Principem očkování je vpravení očkovací látky neboli vakcíny do organismu; organismus si následně sám vytvoří protilátky (a případně další obranné mechanismy) vůči choroboplodným zárodkům. Zjednodušeně řečeno by se očkování dalo charakterizovat jako „trénink“ organismu na setkání se skutečnou infekcí, přičemž při tréninku se používá velmi oslabený protivník, který infekci nemůže vyvolat. Odvozené přídavné jméno je očkovací, resp. vakcinační. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz očkování, očkovací apod.

Elektronický recept neboli eRecept je recept vystavený v elektronické podobě. Jinými slovy se jedná o informaci o předepsaných lécích, která se uloží do Centrálního úložiště elektronických receptů – databáze, která je součástí systému eRecept. Hlavním rozdílem oproti klasickému listinnému receptu, se kterým se pacienti setkávali až donedávna, je identifikační znak (identifikátor jedinečný pro každý recept). Viz také elektronické zdravotnictví.

Elektronická neschopenka neboli eNeschopenka je potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti, které je vystaveno v elektronické podobě. Každý zaměstnaný člověk dostane takzvanou neschopenku, pokud je nemocný, zraněný či jinak indisponovaný a nemůže vykonávat pracovní činnost. Od roku 2020 tento doklad nabyl elektronické podoby. Do té doby se vydával v pětidílné papírové podobě. Viz také elektronické zdravotnictví.

Elektronický poukaz na zdravotnické prostředky neboli ePoukaz je součástí systému eRecept. V provozu je od 1. května 2022 a pro zdravotnické pracovníky i výdejny je nepovinný. Na ePoukaz je možné předepsat všechny typy zdravotnických prostředků (od brýlí, přes kontaktní čočky až po berle, invalidní vozík nebo inkontinenční pomůcky). Elektronizovány jsou totiž všechny tři typy papírových poukazů na zdravotnické prostředky. Viz také zdravotnický prostředek, elektronické zdravotnictví.

Elektronická cigareta neboli e-cigareta je zařízení, které má nejčastěji tvar cigarety, doutníku nebo pera a neobsahuje tabák. Hlavními součástmi elektronické cigarety jsou baterie a roztok nikotinu, aromat a dalších chemických látek, z nichž některé mohou být zdraví škodlivé. Při používání elektronické cigarety se roztok nikotinu mění v aerosol, který lze vdechovat do plic. Množství nikotinu v jednotlivých elektronických cigaretách se může lišit. Zatím není známo, zda jsou elektronické cigarety bezpečné a zda mohou kuřákům pomáhat při odvykání kouření. Viz také cigareta, tabák, kouření.

Elektronické zdravotnictví neboli eHealth je souhrnné označení pro využití digitálních technologií ve zdravotnictví. Cílem eHealth je zlepšit efektivitu, kvalitu, bezpečnost a dostupnost systému zdravotní péče. Konkrétními příklady nástrojů elektronického zdravotnictví jsou eNeschopenka, eOčkování, ePoukaz, eRecept či EZKarta.

Zobrazeno 1 až 9 z 9

Počet výsledků